2021 EXCELLENCE IN CRAFT AWARD WINNERS

CONSERVATION or NATURE

(Sponsored by Pew Charitable Trusts)

BLOG

 

MAGAZINE

 

NEWSPAPER


RADIO/PODCAST

 

TV/VIDEO/WEB


  • First Place
  • BWCA at Risk, Ben Elling (Minnesota Bound, KARE-11, Minneapolis)
  • Second Place
  • Flying Nakoda, David Majure (Arizona Game and Fish Department)
  • Third Place
  • BWCA at Risk, Bill Sherck (Minnesota Bound, KARE-11, Minneapolis)

FAMILY PARTICIPATION/YOUTH OUTDOOR EDUCATION

(Sponsored by Recreational Boating & Fishing Foundation)

BLOG

MAGAZINE

  • First Place: First Blood, Jodi Stemler (Peterson’s Hunting)
  • Second Place: Evolution of a Hunter, Christine Peterson (Outdoor Life)
  • Third Place: 8,500 Miles, 2 Countries, 5 Weeks and 1 Toddler, Christine Peterson (TROUT)

NEWSPAPER

RADIO/PODCAST

 
  • First Place: Joey’s Fly Fishing Foundation, John Kruse (America Outdoors Radio Network)
  • Second Place: Token Creek, Dan Small (Outdoors Radio Network)
  • Third Place: Summer Fishing, Peter St. James (WNTK, New London, N.H.)

TV/VIDEO/WEB


  • First Place: Great River Adventure, Bill Sherck (Minnesota Bound, KARE-11, Minneapolis)
  • Second Place: MOHEE 2019, Dan Small (Milwaukee PBS)
  • Third Place: Brown Powder, Mark Freeman (KTVL, Medford, Oregon)

FISHING

BLOG

MAGAZINE

NEWSPAPER

RADIO/PODCAST

  • First Place: Walker Smith and Fall Bass Fishing Misconceptions, John Kruse (America Outdoors Radio Network)
  • Second Place: Rusty’s Big Pike Adventure, Dan Small (Outdoors Radio Network)
  • Third Place: Jon Lecoq: Fish Pond Conservation, Rick Saez (The Outdoor Biz Podcast)

TV/VIDEO/WEB

  • First Place: Anadromous Waters, Joshua Duplechian (Trout Unlimited YouTube)
  • Second Place: S&S Sisters, Bill Sherck (Minnesota Bound, KARE-11, Minneapolis)
  • Third Place: Northwoods Unleaded, Drew YoungeDyke (National Wildlife Federation Outdoors Vimeo)

GEAR/TECHNICAL

BLOG


MAGAZINE


NEWSPAPER


RADIO/PODCAST

 

TV/VIDEO/WEB

 

HUMOR

BLOG


MAGAZINE


  • First Place: Box Scores, Andy Whitcomb (Kayak Angler)
  • Second Place: Bird Dogs I Have Known, Brent Frazee (Pheasants Forever)
  • Third Place: Baggage, Tom Carney (The Upland Almanac)

NEWSPAPER

HUNTING or SHOOTING SPORTS

(Sponsored by Henry Repeating Arms)

BLOG

MAGAZINE

NEWSPAPER

RADIO/PODCAST

 

TV/VIDEO/WEB


OUTDOOR FUN & ADVENTURE

(Sponsored by Rails-To-Trails Conservancy)

BLOG

 

MAGAZINE

  • First Place: Of Cattails & Bootleggers, Amy S. Eckert (Michigan Blue)
  • Second Place: Journey of Rediscovery, Amy Grisak (The New Pioneer)
  • Third Place: The Disappearing Rainbow Mountain, Lisa Ballard (Appalachia)

NEWSPAPER

RADIO/PODCAST

TV/VIDEO/WEB

BOOKS

(Sponsored by Friesens Publishing)

GENERAL AUDIENCE


  • First Place: Earth Almanac: Nature’s Calendar for Year-Round Discovery, Ken Keffer (Skipstone Publishing)
  • Second Place: 52 Weekend Adventures in Northern California, Tom Stienstra (Avalon Publishing)
  • Third Place: See You at the Campground, Stephanie & Jeremy Puglisi (Sourcebooks, Inc.)

COLUMN

Scroll to Top