Secondary Menu

Nearly $14,000 awarded to winners of 2018 OWAA Excellence in Craft Contests

Outdoor Writers Association of America awarded nearly $14,000 in prize money for work created in 2017. First, second and third place winners in ten contests received prize money, plaques and certificates on June 3 at OWAA’s 91st annual conference in Fort Wayne, Indiana.

For more information on the annual EIC contests, visit https://owaa.org/eic.

OWAA thanks the 2018 contest sponsors – Izaak Walton League of America, Ocean ConservancyThe Pew Charitable Trusts and Realtree  – for their continued support of this prestigious contest program.

2018 winners are as follows:

Television/Video/Webcast Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Dan Bertalan, “The Ottaway – A River Reborn,” WCMU Public Television
  • Second place: Karen Loke, “Harris Ranch – 2017 Lone Star Land Steward,” Texas Parks & Wildlife PBS show
  • Third place: Dan Small, “Aldo Leopold Legacy Center Tour,” Outdoor Wisconsin/Milwaukee PBS

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Bill Sherck, “Growing Up Too Fast,” Minnesota Bound, KARE-11
  • Second place: Scott Fransen, “The Flush: Hank’s First Hunt,” Outdoor Channel
  • Third place: Grant McOmie, “Fish Eggs to Fry,” KGW-TV

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Bill Sherck, “Operation Fishing Freedom: Darrell Krenz,” Fox Sports North
  • Second place: Bill Sherck, “Rowan Lake Traditions,” Minnesota Bound KARE-11
  • Third place: Eric Andersen, “Operation Fishing Freedom: Rich Verdone – Veteran and Survivor,” Sportsman Channel

Gear/Technical Category

  • First place: Bill Sherck, “Atikokan’s XY,” Fox Sports North
  • Second place: Kris Millgate, “Charging Grizzly,” Gear Junkie
  • Third place: Jeff Kelm, “Randy Mayes Taxidermy,” Outdoor Wisconsin/Milwaukee PBS

Hunting or Shooting Sports Category

  • First place: Bill Sherck, “Fuller’s Michigan Grouse,” Outdoor Channel
  • Second place: Eric Andersen, “The Flush: Ontario Grouse Adventure (part 2),” Outdoor Channel
  • Third place: Scott Fransen, “The Flush: Hank’s First Hunt,” Outdoor Channel

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Bill Sherck, “Snowy Dreamers,” Minnesota Bound, KARE-11
  • Second place: Eric Andersen, “Destination Polaris: Bend, Oregon,” FOX Sports
  • Third place: Brian Jennings, “Rim Butte OHV Jeep Trails,” Central Oregon Daily, KOHD/KBNZ

Radio/Podcast Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: John Kruse, “What’s Causing Elk Hoof Rot?,” Northwestern Outdoors Radio
  • Second place: Dan Small, “Saving the Monarchs,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM
  • Third place: Nicky Ouellet, “SubSurface, Episode 4: Active Resistance,” Montana Public Radio

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Dan Small, “United Special Sportsman Alliance with Brigid O’Donoghue,” Dan Small Outdoors Radio WRJC FM
  • Second place: Jeff Kelm, “Growin’ Up Wild,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM
  • Third place: Dan Small, “Ultimate Animal Adventures with Ken Keffer,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: John Kruse, “Fly fishing in the North Cascades with Stehekin Fishing Adventures,” Northwestern Outdoors Radio
  • Second place: Dan Small, “Cat & Mouse Muskies with Jeff Andersen,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM
  • Third place: Dan Small, “Pike Spearing with Joe Shead,” Dan Small Outdoors Radio WRJC FM

Gear/Technical Category

  • First place: Dan Small, “Deer Nutrition with John O’Brion,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM
  • Second place: John Kruse, “Savage Gear Lures – Ducks, Bats and ??,” American Outdoors Radio
  • Third place: Dan Small, “Floe Trailers,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM

Humor Category

  • First place: Dan Small, “If I Were a Beaver,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM
  • Second place: Tom Stienstra, “Things Really Do Go Bump in the Night,” KCBS-75 San Francisco
  • Third place: John Kruse, “The Misadventures of Bill Heavey,” American Outdoors Radio

Hunting or Shooting Sports Category

  • First place: Dan Small, “Eva Shockey: The Hunting Lifestyle,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM
    Second place: Hal Herring, “Hannah Jean Nikonow and Liza Sautter,” BHA Podcast & Blast with Hal Herring
  • Third place: Nicky Ouellet, “Antler Hunters, Artists Turn Elk Shed Into Money And Art,” Montana Public Radio

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Nicky Ouellet, “Night Cyclists Swap Sun for Moon in Glacier Park,” Montana Public Radio
  • Second place: John Kruse, “Five Volcanoes in Five Days,” Northwestern Outdoors Radio
  • Third place: Dan Small, “Surviving Irma,” Dan Small Outdoors Radio, WRJC FM

Magazine/E-zine Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Johnny Sain, “The gar hole,” Hatch Magazine
  • Second place: Amy Grisak, “The Wonder Below,” Montana Magazine
  • Third place: Nate Schweber, “Incentivizing Conservation in Montana,” ExplorePartsUnknown.com

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Lisa Ballard, “River Rats,” Outdoor America
  • Second place: Lisa Ballard, “Tots on the Trail,” Image Magazine
  • Third place: Chris Batin, “Love, Alaska Style,” Alaska Sporting Journal

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Chris Madson, “Chasing Rainbows,” Wyoming Wildlife
  • Second place: Tom Tatum, “Bittersweet Brown Trout,” Pennsylvania Angler & Boater
  • Third place: Tom Hazelton, “On Killing Trout,” Hatch Magazine

Gear/Technical Category

  • First place: Lisa Ballard, “Emergency in the Mountains,” Colorado Outdoors
  • Second place: Brent Frazee, “Rappin’ winter bass,” FLW Bass Magazine
  • Third place: Lowell Strauss, “Sound Advice,” Canadian Firearms Journal

Humor Category

  • First place: Pat Wray, “Hanging on My Every Word…and Other Myths,” Rocky Mountain Game and Fish magazine
  • Second place: Robert Ford, “Rubber Boots,” The American Beagler
  • Third place: Bruce Cochran, “The Agony of De Feet,” Wildfowl magazine

Hunting or Shooting Sports Category

  • First place: Chris Madson, “The Last Day,” Pheasants Forever Journal
  • Second place: Chris Batin, “Driven by the ‘Goat on the Mountain’,” Alaska Sporting Journal
  • Third place: Tyler Frantz, “Brotherly Love and the Boss Tom of Birds Hill,” Pennsylvania Game News

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Pat Wray, “Triumph of Primitivity,” Washington-Oregon Game & Fish magazine
  • Second place: Lisa Ballard, “On Crane with Wayne,” Adirondack Explorer
  • Third place: Pat Wray, “Privacy on a Family Camping Trip,” Washington-Oregon Game and Fish magazine

Newspaper/News Website Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: David Hendee, “A Nose to the Ground,” Omaha World-Herald
  • Second place: Erin Alberty, “Utah’s Pando aspen grove is the most massive living thing known on Earth. It may die soon.,” The Salt Lake Tribune
  • Third place: Lew Freedman, “Fighting to save cutthroats,” Cody Enterprise

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: David Sikes, “Mask could not hide his ducky grin,” Caller-Times
  • Second place: David Sikes, “Nature of being a dad,” Caller-Times
  • Third place: Erin Alberty, “Hike to a cold, dark place part of the journey for teens in Utah youth program,” The Salt Lake Tribune

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Dan Small, “Adrift in the Driftless: Trout Wars in an Angling Paradise,” Wisconsin Outdoor News
  • Second place: Ben Moyer, “Laurel Highlands a likely place to encounter state symbols,” Herald-Standard
  • Third place: Erin Alberty, “When even the most prepared angler must consider, ‘That’s why they call it fishing and not catching’,” The Salt Lake Tribune

Gear/Technical Category

  • First place: Marc Folco, “Are deer toys a waste of money or useful gadgets?,” SouthCoastToday
  • Second place: Tom Keer, “Four of a Kind,” Sporting Classics Daily
  • Third place: Marc Folco, “Al’s Goldfish resurfacing after nearly going belly up,” SouthCoastToday

Humor Category

  • First place: Erin Alberty, “I actually liked my ski fitness class, and now I’m having an identity crisis,” The Salt Lake Tribune
  • Second place: Erin Alberty, “To survive the ‘divorce boat’ in Class III whitewater, yell more,” The Salt Lake Tribune
  • Third place: Marc Folco, “Recalling a time when kids were kids and toys were dangerous,” SouthCoastToday

Hunting or Shooting Sports Category

  • First place: Tom Keer, “Life’s too short to hunt with an ugly gun,” Sporting Classics Daily
  • Second place: Christine Peterson, “Thousands of hunters descend on an expanse of remote Wyoming land — and one game warden monitors it all,” Casper Star Tribune
  • Third place: Tom Stienstra, “A world apart on the Butte Sink marsh,” San Francisco Chronicle

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Erin Alberty, “Unlikely survivors: What a violent avalanche says about risk in the backcountry,” The Salt Lake Tribune
  • Second place: Bob Frye, “A pathway to adventure,” Tribune-Review
  • Third place: Erin Alberty, “Staying safe within reach of adventure’s prize,” The Salt Lake Tribune

Blog Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Christine Peterson, “Five Endangered Species Recoveries You’ve Never Heard Of,” Cool Green Science blog
  • Second place: Mark Taylor, “Lessons from the Tinker Creek Fish Kill,” Trout Unlimited blog
  • Third place: Justine Hausheer, “Bioacoustics Reveal How Biodiversity Changes Across Borneo’s Logged Forests,” Cool Green Science blog

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Ken Keffer, “A Parent’s Guide to What Kids Love and Hate about Hiking,” Osprey Stories
  • Second place: Chris Hunt, “The Girl Who Walks in Water,” Trout Unlimited blog
  • Third place: Matthew Miller, “A Field Guide to Tracking in Your Neighborhood,” Cool Green Science blog

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Chris Hunt, “Ode to the Fishing Rig,” Trout Unlimited blog
  • Second place: Matthew Miller, “Gar Wars: A Fish Force Awakens,” Cool Green Science blog
  • Third place: David Van Wie, “My Homerian Odyssey,” Watchyourbackcast.com

Gear/Technical Category

  • First place: Sandra Friend, “Backpacker tips for hurricane prep,” Floridahikes.com
  • Second place: Chris Hunt, “Four-quarter fly fishing,” Trout Unlimited blog
  • Third place: Jodi Stemler, “Clay Shooting Tips for Women,” Range365.com

Humor Category

  • First place: Chris Hunt, “Dementors,” Trout Unlimited blog
  • Second place: Justine Hausheer, “Tongue Orchids & Corpseflowers: 7 Insanely Weird Plant Species,” Cool Green Science blog
  • Third place: Justine Hausheer, “Fantastic Fecal Phenomena of the Animal World,” Cool Green Science blog

Hunting or Shooting Sports Category

  • First place: Brent Frazee, “Kansas Landowner Dies, but his Legacy Will Live On,” Brentfrazee.com
  • Second place: Tyler Frantz, “5 Ways to Kill Your Deer Hunt,” Bowhunting.com
  • Third place: Robert Ford, “Halloween,” Lion Country Supply blog

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Chris Hunt, “Old Blue,” Trout Unlimited blog
  • Second place: Justine Hausheer, “Wide Horizons: A Journey Across Martu Country,” Cool Green Science blog
  • Third place: Candice Gaukel Andrews, “Learning from Libby Lightning in Yosemite National Park,” The Adventure Collection blog

Column Contest

Overall Category

  • First place: Amy Bulger, Wyoming Wildlife
  • Second place: Tom Keer, Sporting Classics
  • Third place: Andy Whitcomb, Kayak Angler

Book/E-book Contest

General Audience Category

  • First place: Amy & Dave Freeman, “A Year in the Wilderness”
  • Second place: Lisa Ballard, “Hiking the Adirondacks”
  • Third place: Lisa Ballard, “Ski Faster!”

Youth Audience Category

  • First place: Ellen Horowitz, “What I Saw in Glacier”
  • Second place: Ken Keffer, “The Kids’ Ultimate Animal Adventure Book”
  • Third place: Lew Freedman, “All About Sir Edmund Hillary”

 

Illustration/Graphic Contest

General/Overall Category

  • First place: Bruce Cochran, “The Book of Mud,” American Waterfowler magazine
  • Second place: Sam Caldwell, “Oyster Reef Bullies,” Currents newsletter
  • Third place: Sam Caldwell, “Search for Rainbows,” Currents newsletter

Photography Contest

Action Category

  • First place: Keith Crowley, “Cheetah Chase,” Daily Mail
  • Second place: Ann & Rob Simpson, “Hummingbird at Monarda,” Wildflowers of the Blue Ridge Parkway (book)
  • Third place: Ken Dunwoody, “Lunch On The Fly: Bee-Eaters & Moth,” charity auction donation

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Gary Kramer, “Young Lady Hunting Ducks,” Shooting Sportsman
  • Second place: Lisa Ballard, “Backpacking Kids,” Hiking the Adirondacks (book)
  • Third place: Erin Alberty, “Ascending the throne in Crystal Ball Cave,” The Salt Lake Tribune

Fauna Category

  • First place: Ken Dunwoody, “Stashing Her Prize: Leopard & Waterbuck,” charity auction donation
  • Second place: Keith Crowley, “Back Home Loons,” Our Wisconsin Magazine
  • Third place: Jeff Moore, “Woody Perch,” Ducks Unlimited magazine

Flora Category

  • First place: Colleen Miniuk-Sperry, “Ahead of the Rest,” private sale
  • Second place: Tom Stienstra, “Starflower Meadow,” San Francisco Chronicle
  • Third place: Ann & Rob Simpson, “Turks Cap Lily,” Wildflowers of the Blue Ridge Parkway (book)

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Tom Stienstra, “A world apart on the marsh,” San Francisco Chronicle
  • Second place: James Smedley, “Ice cave,” Sault College Viewbook
  • Third place: Dawn LaPointe, “Paddling to Sunrise,” Lake Superior Magazine

People Category

  • First place: James Smedley, “Family paddle,” Northern Ontario Travel
  • Second place: James Smedley, “Gord,” Algoma Country tourism website
  • Third place: Erin Alberty, “Darren Nelson rides toward Pando,” The Salt Lake Tribune

Scenic Category

  • First place: Chad Shmukler, “Deep and Green,” Hatch magazine
  • Second place: Keith Crowley, “Gros Ventre Autumn,” Hawke Life
  • Third place: Dawn LaPointe, “Fall Wilderness Treasures,” Boundary Waters Journal

Photography Essay Contest

Overall Category

  • First place: Joshua Duplechian, “River Resurgent,” Trout magazine
  • Second place: Jess McGlothlin, “Hopefully, My Photos Will Make You Want to Go Visit Samoa Right Now,” The Inertia
  • Third place: Earl Harper, “Greenland Rising,” Hatch Magazine
No comments yet.

Leave a Reply

© Outdoor Writers Association of America