Secondary Menu

Nearly $15,000 awarded to winners of 2017 OWAA Excellence in Craft Contests

Outdoor Writers Association of America awarded nearly $15,000 in prize money for work created in 2016. First, second and third place winners in nine contests received prize money, plaques and certificates on June 25 at OWAA’s 90th annual conference in Duluth, Minnesota.

For more information on the annual EIC contests, visit https://owaa.org/eic.

OWAA thanks the 2017 contest sponsors – Izaak Walton League of America, National Rifle Association, Ocean ConservancyThe Pew Charitable Trusts and Realtree  – for their continued support of this prestigious contest program.

2017 winners are as follows:

Television/Video/Webcast Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Jim Schlosser and Tom Stienstra, “The Mighty T – The Tuolumne River – From Glacier to Golden Gate,” KVIE Public Television Channel 6
  • Second place: David Majure, “Owl Rescue and Release,” Arizona Game and Fish Department
  • Third place: Karen Loke, “San Pedro Ranch,” Texas Parks & Wildlife Department

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Karen Loke, “Urban Pocket Prairies,” Texas Parks & Wildlife Department
  • Second place: David Majure, “A Wild Time at Summer Camp,” Arizona Game and Fish Department
  • Third place: Bill Sherck, “Deer Stand Truck,” KARE-11 NBC

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Ron Schara, “MN Walleye Special,” KARE-11 NBC
  • Second place: Eric Parker Andersen, “Kayak Fishing,” KARE-11 NBC
  • Third place: Bill Sherck, “Kayak Fishing,” KARE-11 NBC

Gear/Technical Category

  • First place: Eric Parker Andersen, “Key Log Rolling,” Fox Sports North
  • Second place: Bill Sherck, “Wintergreen,” KARE-11 NBC
  • Third place: David Majure, “Duck Decoys,” Arizona Game and Fish Department

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Mark LaBarbera and Dan Small, “Wild Turkeys in Wisconsin,” Fox Sports North/Fox Sports Wisconsin
  • Second place: Mark LaBarbera and Dan Small, “Deer Hunt Wisconsin 2016,” Milwaukee PBS
  • Third place: Ron Schara, “Watsons Women Hunt,” KARE-11 NBC

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Eric Parker Andersen, “Walk in the Park – Cayuna,” KARE-11 NBC
  • Second place: Eric Parker Andersen, “Cloud 9 Ranch,” Fox Sports North
  • Third place: Bill Sherck, “Ely Winter Camp,” KARE-11 NBC

Radio/Podcast Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: John Kruse, “Recording the Sounds of Nature at Yellowstone National Park,” Northwestern Outdoors Radio
  • Second place: Tom Stienstra, “The Bear Lady of Lake Tahoe,” KCBS 740 San Francisco
  • Third place: Dan Small, “Woodcock Research,” WRJC 92.9 FM

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Tom Stienstra, “The Gift Loved Ones Desire Most,” KCBS 740 San Francisco
  • Second place: Tom Stienstra, “Pass the Outdoors Down,” KCBS 740 San Francisco
  • Third place: Dan Small, “Squirrels Unlimited,” WRJC 92.9 FM

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Tom Stienstra, “Salmon, Whales, Birds Dead Ahead,” KCBS 740 San Francisco
  • Second place: Dan Small, “Collecting Antique Lures,” WRJC 92.9 FM
  • Third place: John Kruse, “An epic adventure with Chad’s Coastwide Sportfishing,” Northwestern Outdoors Radio

Gear/Technical Category

  • First place: Jeff Kelm, “Treadwright Tires,” WRJC 92.9 FM
  • Second place: Dan Small, “Man Overboard,” WRJC 92.9 FM
  • Third place: Jeff Kelm, “Hunt Wisconsin App,” WRJC 92.9 FM

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Jeff Kelm, “Training a Deaf Dog to Hunt,” WRJC 92.9 FM
  • Second place: Dan Small, “Recovering Lost Deer with a Trained Dog,” WRJC 92.9 FM
  • Third place: Jeff Kelm, “A Bowhunt to Remember: Great Hunt, But No Deer,” WRJC 92.9 FM

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Tom Stienstra, “Haunted Rosevill Cemetery,” KCBS 740 San Francisco
  • Second place: Tom Stienstra, “Greatest Show on Earth,” KCBS 740 San Francisco
  • Third place: John Kruse, “Hiking to Lost Lake,” Northwestern Outdoors Radio

Magazine/E-zine Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Chris Madson, “The Forgotten Face of Frank Bond,” Wyoming Wildlife
  • Second place: Ted Williams, “The Dangers of Too Many Deer,” Outdoor America
  • Third place: Kris Millgate, “Trout Troubles,” Sporting Classics Daily

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Andy Whitcomb, “Get Your Kids Excited about Fishing,” Boating World
  • Second place: Kris Millgate, “Mom in the Middle,” Sporting Classics Daily
  • Third place: Pat Wray, “Getting Kids Started In The Outdoors,” Game and Fish Publications

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Erin Block, “Lines of a Poem,” Gray’s Sporting Journal
  • Second place: Debbie Hanson, “The One-Pound World Record,” BoatU.S. Magazine
  • Third place: Pat Wray, “Albacore Fishing with Madison,” Game and Fish Publications

Gear/Technical Category

  • First place: Jodi Stemler, “Beyond “Shrinking and Pinking”,” The Upland Almanac
  • Second place: Tom Keer, “The Cane Mutiny,” American Angler
  • Third place: Roy Welch, “Deer Hunting Optics,” Whitetales

Humor Category

  • First place: David Zoby, “Get Fluffing,” The Flyfish Journal
  • Second place: Kris Millgate, “Trail Goats,” Sporting Classics Daily
  • Third place: Bob Ford, “Bait and Switch,” Sporting Classics Daily

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Michael Furtman, “My Life With Labs,” Ducks Unlimited
  • Second place: Bob Frye, “The Lure and Thrill of Falconry,” Pennsylvania Magazine
  • Third place: Bruce Ingram, “Hunting’s New Frontier,” Outdoor America

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Chris Madson, “The Wrong Side of the Lake,” Ducks Unlimited
  • Second place: James Smedley, “Seeking Seven,” Adventure Kayak magazine
  • Third place: Tom Watson, “Kodiak by Kayak,” Alaska Magazine

Newspaper/News Website Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: David Sikes, “Choking the Gulf,” Corpus Christi Caller-Times
  • Second place: Gail Jokerst, “Jim Sheldon Brings To Life An Ice-Age Story,” Montana Senior News
  • Third place: Mark Freeman, “Battle for Yellowstone,” Medford Mail Tribune

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Tom Stienstra, “SF girl, 12, a fly-casting phenom, going for gold,” San Francisco Chronicle
  • Second place: Pat Wray, “Privacy on a family camping trip,” Corvallis Gazette-Times
  • Third place: Pat Wray, “A triumph of primitivity,” Corvallis Gazette-Times

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Lew Freedman, “Fishing almost synonymous with Yellowstone,” Cody Enterprise
  • Second place: Erin Block, “Sisters,” MidCurrent
  • Third place: Brent Frazee, “Remembering J.D.: A float trip back in time,” The Kansas City Star

Gear/Technical Category

  • First place: Tyler Frantz, “Maple syrup season has arrived,” Lebanon Daily News
  • Second place: Bob Frye, “Poppin’ on top,” Tribune-Review
  • Third place: Marc Folco, “Matching up the best ammunition with the best rifle,” SouthCoastToday/The Standard-Times

Humor Category

  • First place: Tom Stienstra, “Beware the fierce, fearless wild turkey,” San Francisco Chronicle
  • Second place: Pat Wray, “Hanging on my every word, and other myths,” Corvallis Gazette-Times
  • Third place: Marc Folco, “What would I do if I was on the Discovery’s Naked and Afraid?,” SouthCoastToday/The Standard-Times

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Bill Monroe, “Pregnancy, even with twins, can’t stop goat hunt,” The Oregonian
  • Second place: Paul Smith, “The Grateful Heart of a Hunter at Sunset,” Milwaukee Journal Sentinel
  • Third place: Amy Grisak, “Don’t want to pack out that elk? Get some goats,” The Great Falls Tribune

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Joseph Dits, “One Year on the Bike,” South Bend Tribune
  • Second place: Mark Freeman, “Sport of Kings — on wheels,” Medford Mail Tribune
  • Third place: David Sikes, “Not Your Typical Cast,” Corpus Christi Caller-Times

Blog Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Chris Madson, “Slow Learners,” TheLandEthic.com
  • Second place: Ted Williams, “Saving Timber Rattlesnakes, Why Wildlife Recovery Isn’t a Popularity Contest,” Nature.org
  • Third place: Chris Madson, “This Land is our Land,” TheLandEthic.com

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Matt Miller, “Elk Antlers on the Prairie: A Shed Hunt to Benefit the Local Community,” Nature.org
  • Second place: Andy Whitcomb, “Crafting New Lure Designs for Family Fishing,” Takemefishing.org
  • Third place: Jodi Stemler, “A Girl’s First Shotgun,” Range365.com

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Matt Miller, “Restoring Guadalupe Bass After the Smallmouth Invasion,” Nature.org
  • Second place: Bob Bramblet, “Chasing Ghosts in the Everglades,” Bonitabob.blogspot.com
  • Third place: Brian Irwin, “Curacao’s Big Oil and Big Tarpon,” Patagonia.com

Gear/Technical Category

  • First place: Jodi Stemler, “A Girl’s First Shotgun,” Range365.com
  • Second place: Jodi Stemler, “Shotguns for Women: Gun Test,” Range365.com
  • Third place: Cameron Mortenson, “Gear Review – Leatherman Leap – The Multi Tool Your Kid Wants,” Thefiberglassmanifesto.blogspot.com

Humor Category

  • First place: Christine Peterson, “Ten Strange, Endearing and Alarming Animal Courtship Rituals,” Nature.org
  • Second place: Bob Ford, “Small Game Under a Big Sky,” Gundog.lcsupply.com
  • Third place: Bob Ford, “Hooky,” Gundog.lcsupply.com

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Chris Madson, “Season’s end,” TheLandEthic.com
  • Second place: Tyler Frantz, “How to do a Grid Search to Recover Your Deer,” Bowhunting.com
  • Third place: Tom Keer, “Why We Hunt,” Ruffedgrousesociety.org

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: James Smedley, “Group of Seven Moments,” Northernontario.travel
  • Second place: Colleen Miniuk-Sperry, “A Pirate’s Life for Me on the Buck Key Paddle Trail,” Youcansleepwhenyouredead.com
  • Third place: Philip Quade, “Know Before you Go – Tanzania,” Liveoutthere.com

Column Contest

Overall Category

  • First place: Pat Wray, Corvallis Gazette-Times
  • Second place: Candice Gaukel Andrews, Good Nature Travel blog
  • Third place: Nelson Sigelman, The Martha’s Vineyard Times

Book/E-book Contest

General Audience Category

  • First place: Susan Ebert, “The Field to Table Cookbook”
  • Second place: Hank Shaw, “Buck, Buck, Moose”
  • Third place: Mark Neuzil, “Canoes: A Natural History in North America”

Youth Audience Category

  • First place: Ken Keffer, “Ranger Rick: National Parks!”
  • Second place: Mary Jo Nickum, “Looking at the Cat, an Eye on Evolution”
  • Third place: Jeff Alt, “The Adventures of Bubba Jones: Time Traveling Through Shenandoah National Park”

Illustration/Graphic Contest

General/Overall Category

  • First place: Sam Caldwell, “Distribution Disagreement,” Coastal Conservation Association
  • Second place: Sam Caldwell, “Dawn Ambush,” Coastal Conservation Association
  • Third place: Bruce Cochran, “Cold bait,” Kansas Wildlife & Parks magazine

Photography Contest

Action Category

  • First place: Tim Christie, “Bobcat Attack,” American Hunter
  • Second place: Gary Kramer, “Greater Prairie Chicken Fighting,” Game Birds: A Celebration of North American Upland Birds
  • Third place: Keith Crowley, “Young Lab & Pheasant,” American Hunter

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Gary Kramer, “Young Hunters,” Wildfowl
  • Second place: Tim Christie, “Mom and Daughter Makeup Party,” Colorado Outdoors
  • Third place: Andy Whitcomb, “A Hawg,” ICAST Show Guide

Fauna Category

  • First place: Michael Furtman, “Hitching a Ride – Common Merganser Hen and Duckling,” Minnesota Conservation Volunteer
  • Second place: Tim Christie, “Leading the Way,” Wyoming Wildlife
  • Third place: Joe McDonlad, “Stalking Puma,” Nature Photography

Flora Category

  • First place: Colleen Miniuk-Sperry, “An Afternoon Dream,” Private client
  • Second place: James Smedley, “Sundew,” Adventure Kayak magazine
  • Third place: Joseph Dits, “Water lily,” South Bend Tribune

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Philip Quade, “Sasha DiGiulian – Espresso, 12d – The Wastelands – Rifle, Colorado-3066,” Gripped Magazine
  • Second place: Philip Quade, “Ben Hanna – The Crew, 14c – Wicked Cave Area – Rifle Mountain Park, Colorado,” Butora Climbing
  • Third place: Lisa Ballard, “Kayaker on Bowman Lake,” Woodstock Magazine

People Category

  • First place: Tim Christie, “Yeah, What do you want,” Predator Quest
  • Second place: Lisa Ballard, “Sunrise Hunter with Horse,” LOWA Hunting Supplement
  • Third place: Lefty Ray Chapa, “It’s a Big One,” Gulf Coast Fisherman

Scenic Category

  • First place: Tim Christie, “The Crossing,” Rocky Mountain Elk Foundation
  • Second place: Colleen Miniuk-Sperry, “Dawn at Monument Cove, Acadia National Park,” CMS Photography “Autumn in Acadia” workshop brochure
  • Third place: Third: Terry Thomas, “Dune Magic,” Post Register
No comments yet.

Leave a Reply

© Outdoor Writers Association of America