Secondary Menu

Over $13,000 awarded to winners of 2016 OWAA Excellence in Craft Contests

OWAA logoThe Outdoor Writers Association of America is pleased to announce the winners of the 2016 Excellence in Craft Contests. First, second and third-place winners were chosen in nine contests. Entries were from work created in 2015. Cash prizes totaled more than $13,000. Prize money, plaques and certificates were presented to winners at OWAA’s 89th annual conference in Billings, Montana.

For more information on the annual EIC contests, visit owaa.org/eic.

OWAA thanks the 2016 contest sponsors – Izaak Walton League of America, National Rifle Association, Ocean ConservancyThe Pew Charitable Trusts and Realtree  – for their continued support of this prestigious contest program.

2016 winners are as follows:

Television/Video/Webcast Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: David Majure, “Bringing Back the Bighorn,” Arizona Game & Fish Department
  • Second place: David Majure, “A Growing Population of Mexican Wolves,” Arizona Game & Fish Department
  • Third place: Kris Millgate, “Snorkeling for Salmon,” East Idaho Outdoors

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Kelly Jo McDonnell, “Okee Dokee Brothers,” KARE-11 NBC
  • Second place: Joshua Bryant, “City Kid Farm,” KARE-11 NBC
  • Third place: Bill Sherck, “Hope Kids,” KARE-11 NBC

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Grant McOmie, “Oregon’s Fish Whisperer,” KGW-TV Portland
  • Second place: Bill Sherck, “3 Generations on the Fly,” KARE-11 NBC
  • Third place: Eric Parker Anderson, “The Spin Doctor,” KARE-11 NBC

Gear/Technical Category

  • First place: Bill Sherck, “Vistabule,” KARE-11 NBC
  • Second place: Bill Sherck, “Whittier Decoys,” KARE-11 NBC
  • Third place: Dan Small, “The Range of Richfield,” Milwaukee Public Television

Humor Category

  • First place: Trey Reid, “Treestand Safety Campaign PSA: Your Tether’s Too Low,” KARK Little Rock
  • Second place: Trey Reid, “Treestand Safety Campaign PSA: Use a Haul Line,” KARK Little Rock
  • Third place: Ed Kanze, “Golly, Wally: Giant Beavers Still Surviving in the Adirondacks?,” Mountain Lake PBS

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Ron Schara, “Land of the Living Sky,” KARE-11 NBC
  • Second place: David Majure, “Yuma: A Dove Hunter’s Paradise,” Arizona Game & Fish Department
  • Third place: Bill Sherck, “Big Sky Opener,” Outdoor Channel

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Eric Parker Anderson, “Scubapalooza,” KARE-11 NBC
  • Second place: Bill Sherck, “Quetico,” Fox Sports Wisconsin/Fox Sports North
  • Third place: Grant McOmie, “Clam Gun Man,” KGW-TV Portland

Radio/Podcast Contest

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Ty Stockton, “Lock ’em Up,” Cowboy State News Network
  • Second place: John Kruse, “Hunting for the 500 Year Old Man,” Northwestern Outdoors Radio
  • Third place: Charlie Burchfield, “Talking Flintlock Rifles with Mr. Blackpowder,” Connect FM 96.7 & 107.9 DuBois

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Ty Stockton, “The Pack With Legs,” Cowboy State News Network
  • Second place: John Kruse, “Riding the Rails in Wallowa County,” Northwestern Outdoors Radio
  • Third place: Ty Stockton, “Summer’s Nighttime Light Shows are Spectacular,” Cowboy State News Network

Magazine/E-zine Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: Ellen Horowitz, “Where Have All the Porcupines Gone?,” Montana Outdoors
  • Second place: David Zoby, “Losing the Land,” Gray’s Sporting Journal
  • Third place: Michael Zlotnicki, “Trout by the Pound,” Wildlife in North Carolina

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Christopher Batin, “Through the Ages,” Coast
  • Second place: Jonathan Olivier, “Outdoor Medicine,” Louisiana Sportsman
  • Third place: Tom Keer, “Calling All Grouse Hunters,” Ruffed Grouse Society Magazine

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Christopher Batin, “Praise the Salmon,” Coast
  • Second place: Michael Zlotnicki, “The Allure of Custom Baits,” Wildlife in North Carolina
  • Third place: Jack Ballard, “Panfish on the Prairie,” Montana Outdoors

Gear/Technical Category

  • First place: Christopher Batin, “DEET: The Four Letter Word,” Coast
  • Second place: Michael Zlotnicki, “The Allure of Custom Baits,” Wildlife in North Carolina
  • Third place: Lisa Ballard, “Substitutions,” Colorado Outdoors

Humor Category

  • First place: Tim Flanigan, “The Talking Dog,” Pennsylvania Game News
  • Second place: Pat Wray, “The Existential Bootist,” Game & Fish Publications
  • Third place: Christopher Batin, “Cold Case,” Coast

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: David Sikes, “Hunting Heritage on  RRR Ranch,” Texas Wildlife
  • Second place: David Sikes, “A Hunter’s Better Half,” Texas Parks & Wildlife
  • Third place: Tim Flanigan, “The Approved Manner,” The Upland Almanac

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Russell Roe, “Trekking Across the Top of Texas,” Texas Parks & Wildlife
  • Second place: Emily Stone, “Skiing in Yellowstone – Naturally,” Cross Country Skier
  • Third place: Lisa Ballard, “Rafting the Grand Canyon,” Around Concord

Newspaper/News Website Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

  • First place: David Sikes, “Whoops and Troops,” Corpus Christi Caller-Times
  • Second place: Gail Jokerst, “Frank Vitale Gives a Voice to Wild Places,” Montana Senior News
  • Third place: Emily Stone, “The Wolves of Isle Royal and Michipicoten Island,” Sawyer County Record

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Pat Wray, “Albacore Fishing with Madison,” Corvallis Gazette-Times
  • Second place: Pat Wray, “Getting Kids Started in the Outdoors,” Corvallis Gazette-Times
  • Third place: Bob Frye, “Mentor hunt about getting kids outdoors,” Tribune-Review

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

  • First place: Pat Wray, “Albacore Fishing with Madison,” Corvallis Gazette-Times
  • Second place: Bob Frye, “Red’s Secret,” Tribune-Review
  • Third place: Mark Freeman, “The Club,” Mail Tribune

Gear/Technical Category

  • First place: Bob Frye, “Big fish, little boats,” Tribune-Review
  • Second place: Gail Jokerst, “The Bandana: More Than Just a Hiker’s Handkerchief,” Montana Senior News
  • Third place: Brent Frazee, “Device helps find shot deer,” Kansas City Star

Humor Category

  • First place: Marc Folco, “What’s on an animal’s bucket list?,” SouthCoastToday
  • Second place: Pat Wray, “Getting sleep in the outdoors – or not,” Corvallis Gazette-Times
  • Third place: Steven Kendus, “When the entomophobic hunter becomes the hunted,” The News Journal

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

  • First place: Bob Frye, “One final adventure,” Tribune-Review
  • Second place: Bob Frye, “Rise of the coyotes,” Tribune-Review
  • Third place: Christine Peterson, “Field to fork,” Casper Star-Tribune

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Brent Frazee, “Wood really floats his boat,” Kansas City Star
  • Second place: Risa Wyatt, “Slopes Without Borders–Portes du Soleil,” The Globe and Mail
  • Third place: Marty Basch, “At Killington, if you ski 100 days you’re in the club,” Boston Globe

Blog Contest

Conservation or Nature Category
Sponsored by The Pew Charitable Trusts

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

Fishing Category
Sponsored by Ocean Conservancy

Gear/Technical Category

Humor Category

Hunting or Shooting Sports Category
Sponsored by the National Rifle Association

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

Column Contest

Overall Category

  • First place: Christopher Batin, Coast magazine
  • Second place: Emily Stone, Sawyer County Record
  • Third place: Thomas Stienstra, San Francisco Chronicle

Book/E-book Contest

General Audience Category

  • First place: Todd Wilkinson, “Grizzlies of Pilgrim Creek: An Intimate Portrait of 399, The Most Famous Bear of Greater Yellowstone”
  • Second place: Colleen Miniuk-Sperry, “Wild in Arizona: Photographing Arizona’s Wildflowers”
  • Third place: Ann & Rob Simpson, “Nature Guide to Yellowstone National Park”

Youth Audience Category

  • First place: Gene Hester, “My Friend Hootie”
  • Second place: Laurel Neme, “Orangutan Houdini”
  • Third place: Ken Keffer, “The Secret Lives of Animals”

Illustration/Graphic Contest

General/Overall Category

  • First place: Gerald Putt, “Hoodie Haven,” Private sale
  • Second place: Gerald Putt, “Meeting the Challenge,” Private sale
  • Third place: Sam Caldwell, “Santa Takes a Break,” CCA Texas

Photography Contest

Action Category

  • First place: Joe McDonald, “Pallas long-tongued bat,” Nature Photographer magazine
  • Second place: Gary Kramer, “Pintail taking off,” Delta Waterfowl Magazine
  • Third place: Timothy Flanigan, “Water Walking Red-breasted Merganser,” Private sale

Family Participation/Youth Outdoor Education Category
Sponsored by Realtree

  • First place: Bill Monroe, “On the net,” The Oregonian
  • Second place: Tim Romano, “Little Rower,” Trout magazine
  • Third place: James Smedley, “Father and Son,” Algoma County Tourism

Fauna Category

  • First place: Michael Furtman, “Down on the Farm – Snowy Owl on Tractor,” Hartley Nature Center
  • Second place: Joe McDonald, “Green-crowned Brilliant Hummingbird in the rain,” Nature Photographer magazine
  • Third place: Lefty Ray Chapa, “Red tail blue edge,” Shimano American

Flora Category

  • First place: Colleen Miniuk-Sperry, “Joy in the Little Things (Yellow Salsify Seed Head),” Private sale
  • Second place: Colleen Miniuk-Sperry, “Single Triumph of Summer,” Private sale
  • Third place: Ann and Rob Simpson, “Yellow Columbine,” FalconGuides

Outdoor Fun and Adventure Category
Sponsored by Izaak Walton League of America

  • First place: Ann and Rob Simpson, “Wildlife Watching Fun at Any Age,” FalconGuides
  • Second place: Tim Romano, “Brown Trout,” Trout magazine
  • Third place: Joseph Dits, “The wonders of Rum Village Park in South Bend,” South Bend Tribune

People Category

  • First place: Gary Kramer, “Fishing Sunrise/Sunset,” American Angler
  • Second place: Jessica McGlothlin, “Duck,” American Angler
  • Third place: Gary Kramer, “Shooting Sunrise/Sunset,” Outdoor Life – Cast & Blast

Scenic Category

  • First place: Colleen Miniuk-Sperry, “Sailor’s Delight at West Pond Cove, Acadia National Park,” National Park Traveler’s Essential Park Guide (Winter 2015-2016)
  • Second place: David Sikes, “Hobie in Fog,” Caller-Times
  • Third place: Colleen Miniuk-Sperry, “Monsoon Surprise,” 2015 Arizona Highways Engagement Calendar
No comments yet.

Leave a Reply

© Outdoor Writers Association of America